HC Dobrogea Sud - prima înfrângere după şapte etape

Constănţenii au clacat într-un moment în care nimeni nu s-ar fi așteptat. Echipa lui #DjordjeCirkovic a condus clar meciul cu #PoliTimișoara până în minutul 50, având și nouă goluri diferență.

sursă: Facebook HC Dobrogea Sud

Până în acel minut, apărarea #Constanței s-a mișcat ca de obicei foarte bine, jocul curgea către o victorie clară. La pariuri, „delfinii” nici nu mai aveau cotă pentru victorie. În schimb, bănățenii aveau cotă 80 că vor lua toate cele trei puncte.

Ceea ce s-a întâmplat după minutul 50 a fost însă ireal. Jocul s-a transformat cu 180 de grade și în special cel al Constanței, care nu a mai reușit să se apere, dar nici să mai marcheze. Chiar niciun gol până la final. În schimb, Poli a înscris aproape gol după gol prin Sadoveac și Monteiro de Barros, reușind să restabilească egalitatea la 23-23 în minutul 57. Așadar, trupa lui Vlad Caba a refăcut un handicap de șase goluri în mai puțin de 8 minute, având în față cea mai bună defensivă a campionatului! Într-un final, timişorenii au câştigat cu 25-23.